اپن سورس

اپن سورس (Open Source) چیست؟

وب فینیتی | تاکنون ممکن است بارها شنیده باشید که وردپرس یک سیستم متن‌باز یا Open Source است. در این آموزش قصد داریم در مورد این موضوع، اینکه به چه سیستمی اپن سورس گفته می‌شود و سیستم ما باید چه قابلیتی داشته باشد تا به آن اپن سورس گفته شود توضیح دهیم.

در واقع طبق گفته سایت ویکی پدیا مفهوم اپن سورس یا متن‌باز به سیستمی گفته می‌شود که به ما قابلیت دسترسی به سورس کد، داکیومنت‌های طراحی یا محتوای ما را می‌دهدند. پس یک محصول است که به ما اجازه می‌دهد کدها، داکیومنت‌های طراحی و محتوا را تغییر دهیم.

اگر بخواهیم انجام این کار در دنیای واقعی را مثال بزنیم می‌توانید فرض کنید که شما خودرویی را خریداری کرده‌اید که این خودرو دفترچه راهنمایی دارد که شما می‌توانید توسط این دفترچه یکسری کارهایی که می‌توانید با این خودرو یاد بگیرید را مشاهده کنید که اطلاع زیاد و عجیبی را در اختیار شما قرار نمی‌دهد.

اما اگر کمی در اینترنت جستجو کنید دفترچه‌های مختلف تعمیرات را برای این خودرو پیدا می‌کنید که حتی نقشه سیم‌کشی این خودرو را به شما نشان می‌دهدند و شما حق این را دارید که تغییرات دلخواه خود را در این سیم‌کشی‌ها ایجاد کنید. البته با این کار گارانتی آن خودرو باطل می‌شود و نمی‌توانید از آن استفاده کنید.

تقریباً چنین حالتی را در سیستم‌های کامپیوتری نیز داریم. زمانی که شما از اپل سیستم‌عاملی مانند مک بوک خریداری می‌کنید که سیستم‌عامل مک او اس روی آن نصب است، این سیستم‌ها اپن سورس نیستند و شما نمی‌توانید هیچ تغییری در کدها، ظاهر و طراحی آنها ایجاد کنید. درواقع کدهای این سیستم‌ها در اختیار ما قرار ندارد و صرفاً می‌شود با استفاده از Roleهایی که مدیر سیستم یا برنامه‌نویس سیستم ios مشخص کرده است یک سری نرم‌افزار نصب‌کرده و تغییراتی ایجاد کنیم.

در واقع شما برخی اختیارات محدود در اختیار دارید و نمی‌توانید هر چیزی را تغییر دهید و سورس سیستم در اختیار شما قرار ندارد. اگر سورس سیستم در اختیار بقیه افراد قرار بگیرد هر شرکتی می‌تواند درون آن تغییرات دلخواه خود را ایجاد کند و یک نسخه از آن را بیرون بدهد. مشابه این اتفاق را می‌تواند در لینوکس ببینید.

وردپرس اپن سورس است

زمانی که وارد وب‌سایت WordPress.org شوید مشاهده می‌کنید که عبارت wordpress is Open Source Software you Can Use to Create a Beautiful Website, Blog, or App در صفحه اول وب‌سایت نوشته‌شده است که نشان‌دهنده متن‌باز بودن وردپرس است. البته برخی افراد به آن باز متن میگویند که آن هم درست است.

بررسی سیستم بیت کوین

یکی دیگر از سیستم‌هایی که مانند وردپرس متن‌باز است بیت کوین است و اگر آن را در گوگل جستجو کنید می‌توانید آن را در گیت ببینید. فردی به نام ساتوشی حدوداً چند سال پیش بیت کوین را نوشت و در اختیار مردم قرار داد. این فرد اجازه تغییرات روی این سیستم را به مردم داد تا بتوانند آن را بهبود دهند تا روزبه‌روز بیت کوین به سیستم بهتری تبدیل شود.

پس بیت کوین هم یک سیستم متن‌باز است که شما می‌توانید یک نسخه کپی از آن را دریافت کنید و آن را تغییر دهید و مثلاً نام آن را رضا کوین بگذارید. البته اگر بتوانید قسمت آن را پایین آورده و به 9000 دلار فعلی برسانید.

سیستم وردپرس هم دقیقاً همین‌طور است و شما می‌توانید از وردپرس کپی گرفته و نام آن را مثلاً راد پرس بگذارید و آن را تغییر دهید. در این صورت وردپرس هم نمی‌تواند از شما شکایت کند. چراکه شما یک فورک از سیستم وردپرس گرفته‌اید و این قانون سیستم‌های اپن سورس است.

شما می‌توانید از این سیستم‌ها یک کپی گرفته و به‌دلخواه خود آنها را تغییر دهید ولی به یک شرط که تغییراتی که ایجاد می‌کنید را در اختیار دیگران نیز قرار دهید. این‌ها دلایلی بودند که ما به خاطر آنها به وردپرس اپن سورس میگوییم.